This website works best with JavaScript enabled
BT Education 2 - шаблон joomla Создание сайтов

Tempe Production Process in RTI 

Forum Survey 

How Many Times Do You Eat Tempe in a Week?

And then, Ratina learned to make fresh tempe. Making tempe was not as easy as he thought. After spending six sacks of soybeans, finally he can make a tempe as expected. Ratina selling tempe Lomalinda for U.S. $ 1 per pack or about USD 9,000. Initially, he was offering to the store or supermarket, but now turn out , the stores or supermarkets ordered and paid in advance. Tempe had made a hit with consumers because it tastes good and sells.

But in 2005, the business selling tempe at home forced the lid. Because in the United States may not to make and to sell at home, there should be a special place. At last, Ratina found a location for his shop. With a struggle, he got capital loans from bank. It used to open the store. Because many order, he can saved and repaid loans. Finally, since July 2009, Ratina began selling tempe in Tempe House Spicy Food, San Benardino, California which also sold a variety of other Indonesian cuisine.

Source: Monday, 16 July 2012

Picture from:

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef12086 #150714100123